Beyaz Çim Kırmızı Mavi Mor Renk Tonları Sarı Siyah Yeşil

Renklerin Psikolojik Etkisi

İlk  rengimiz mavi

Mavi rengin psikolojik etkileri insan psikolojisinde mavi ne anlama gelir.

Mavi rengin psikolojik etkileri insan psikolojisinde mavi ne anlama gelir.

Mavi gökyüzünün ve denizin rengidir mavi rengin, üzerimizdeki etkisi ve denizin ve gökyüzünün bizim üzerimizde yaptığı etki çok benzer.

Huzur verir biraz rahatlatır. Aynı zaman da güvenin ve aidiyet duygusunu da denge olarak tanımlanabilir. Bazı araştırmalar, mavi rengin hem de insan vücudu üzerinde metabolizması üzerinde hem rahatlatıcı birtakım kimyasallar, ürettiğini söyleyebiliriz.

Mavi rengi ve bu odalarda, mavi renkli ortamlarda çalışan insanların üretkenliğinin daha fazla olduğuna yönelik bazı araştırmalar mevcuttur.

Bir diğer rengimiz ise kırmızı

Kırmızı renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde kırmızının yeri

Kırmızı renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde kırmızının yeri

Kırmızı insan pisikolojisi üzerinde en çok etkiye sahip olan renklerden bir tanesi. Kırmızı bir ortam da baktığımız zaman zihnimizin, gözlerimizin ilk dikkatini çeken bir renktir.

Bu sebepten dolayı ve bazı araştırmalar sonucunda ortamda kırmızı renk çok fazlaysa, o ortamda bulunan insanların kalp atış hızları kan dolaşım hızları diğer insanlara göre çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Kırmızıyla ilgili olan bir diğer tespit ise mutluluğu ve iştah açıcılığı temsil etmektedir. Ve bu davranışları tetiklediği tespit edilmiştir. Bu yüzdendir ki bazı gıda firmaları ve içecek firmaları, logo ve amblemlerinde kırmızı rengi çok fazla kullanmıştır.

Aynı zamanda kırmızı, cinselliği, tutkulu olmayı, ateşli olmayı ihtirası ve hırsı tetikleyen ve temsil eden bir renktir.

Bir diğer rengi ise siyah;

SİYAH

Siyahın sihirli bir özelliği var aslında, kilolu erkeklerin ve bayanların kilolarını gizlerken  kullandıkları bir renktir 🙂 Böyle büyük gibi sihirli bir özelliği var siyahın.. Şaka bir yana ama siyahın ne gibi psikolojik etkileri olduğundan bahsedebiliriz.

Siyah, çoğu zaman gücü, istikrarı ve sağlamlığı temsil eder diyebilirsiniz.  Aynı zamanda birçok kültürde  ölümün ve ölüm korkusunun simgesidir.

Dikkat etmişsinizdir fark etmişsinizdir belki de. Her ne kadar bizim kültürümüzde yaygın olmasa da cenazelerde sıklıkla kullanılan bir renktir siyah. O yüzden her siyahın bir noktada ölümü temsil ettiği ölümü hatırlattığı  söylenebilir.

Aynı zamanda biz siyahın konsantrasyon üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Arka fonda siyah olan bir ortamda çalışan insanların  yaptıkları işe çok daha fazla odaklandıkları söylenebilir.

Bir diğer rengimiz ise beyaz

Beyaz renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde beyazın yeri neresidir

Beyaz renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde beyazın yeri neresidir

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız beyaz ,  temizliğin ve hijyenin masumiyetini aynı zamanda aydınlık, hallerin  temsilcisi ve tetikleyicisi bir renk olarak anılabilir . Gelinliklerin beyaz olması, doktor ve hemşire önlüklerinin beyaz olması. Hijyen temizlik gibi olayları karıştırılmasından dolayıdır.

Beazla ilgili bir diğer nokta, nötür olmakla ilgili olmasıdır.  Bir taraf seçmemek, bir tarafa ait olmamakla ilgili olduğu söylenmektedir.

Birçok sanatçı birçok siyasetçi hep evvelinde ve olumsuz bir olay yaşadıktan sonra . Basın karşısına çıkarken hep beyaz kıyafet giymeye özen göstermiştir. Burada verilmek istenen mesaj şu “Ben masumum ben bişey yapmadım ben sütten çıkma ak kaşığım” Bir çağrışım böyle bir amaçla kullanıldığı da vardır, beyazın

Bir diğer rengimizi ise yeşil

Yeşil renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde yeşilin yeri

Yeşil renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde yeşilin yeri

Gelişmenin, doğanın ve huzurun rengi diyebiliriz yeşil için. Aynı zamanda parayı temsil eden renklerden bir tanesidir. biliyorsunuz  ki, yeşil yeşil dolarlar var.

Yeşil renk aynı zamanda açık tonların kullanıldığı zaman insanın üzerinde ferahlatıcı sakinleştirici bir etkisi vardır.  O yüzden bu hisse ilk vermek istedikleri mekanlarda insanlar çoğu zaman işin rengi kullanmışlardır. Doğanın rengi olduğu için huzur tetikleyebilir.

Bir noktada, yaratıcılığı desteklediği söylenebilir yeşil rengin.  Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır işin rengi başta da söylediğim gibi.  Birçok temizlik maddesinin birçok hijyen maddesinin ambalajında veya kendi içinde  logosunda yeşil rengin kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Gelelim, sarı renge

Sarı renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde sarının yeri

Sarı renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde sarının yeri

Sarı, varlığı, altının ve güneşin rengidir

Zekayı yaşamı mutluluğu, bazen de ruhsal gelişimini ifade edebilir, bunu tetikleyebilir.  Fakat sarı renkle ilgili ilginç bir nokta var. Sarı renkli ortamlarda  sarı renge boyanmış odalarda, insanların çok daha çabuk sinirlendiği ve bebeklerin çok daha çabuk, huzursuz olduğu  tespit edilmiştir.  Bu da sarı renk hakkında ilginç bir bilgi.

Gelelim son rengimiz olan mora

Mor renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde morun yeri

Mor renk ne anlama gelir, insan psikolojisinde morun yeri

Bu kendine güvenin ve egonun  rengi olarak tasnif edilmiştir. Ayrıca, tarihin birçok döneminde, lüksün ve ihtişamın rengi olarak mor tercih edilmiştir.  Yine tarihte saraylarda yaşayan,  Saray mensuplarının, hem yüksek mevkide olanların, kıyafetleri seçerken n sık tercih edilen renklerden biri mor olmuştur.

Mor rengin şöyle olumsuz bir özelliği mevcuttur.  İnsanların bilinçaltındaki korkuyu tetiklediği için. İnsanlarda bazı gerilim, duygularını ortaya çıkarttığına yönelik Bilgiler bulunmuştur.

About the author

renkleri.com

Renkler hakkında konuşulacak ne varsa konuşmaya niyetliyiz. Moda tasarım fikirleri, renk paletleri ve aklıma ne gelirse artık...

Leave a Comment