Renk Tonları

Ana Ve Ara Renkler

Ev dekorasyonunda en önemli konunun kullanılan renklerin dengesi olduğunu biliyor muydunuz? Evet, dekorasyonda renkler doğru kullanıldığında ortaya çıkan konsept mükemmel olabileceği gibi rahatsız edici de olabilir. Bu nedenle dekorasyonda seçilecek olan ana ve ara renkler iyi belirlenmeli, mobilyadan duvara bir bütünlük sağlamak için zevkler başta olmak üzere tüm detay düşünülmelidir.

Renk kodları, renk çeşitleri, renklerin anlamı.

Dekorasyonda ana renklerin kullanımı

 

Mobilya, aksesuar ve duvar rengi olarak ana renklerin kullanımı son derece yaygındır. Ana renkler nelerdir mi? Kırmızı, sarı ve mavi ana renklerdir. Diğer renkler ise bunların karışımından ibarettir. Siyah ve beyaz ise aslında ne ana ne de ara renktir. Siyah renkli her şey güneş ışığını yansıtmayan ve tamamen emen cisimlerdir. Beyaz ise tam tersi güneş ışığını tamamen yansıtır. Aklınıza hemen yeşil de ana renk diye gelebilir. Evet, yeşil doğada oldukça bol ve çok kullanılan bir renk. Ama mavi ile sarının karışımı olarak ana renk değil ara renk olarak kabul edilmektedir. Kırmızı, dekorasyonda aşkın, enerjinin ve tutkunun bir rengi olarak oldukça fazla kullanılan bir renktir. Bulunduğu ortama enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır. Sarı ışığın rengidir. İnsanı coşturur ve sevinç kaynağıdır. Birçok ev, restoran ve otelde sarı rengi görebilirsiniz. Sükunet denilince mavi akla gelir. Sakinleştirici, tedavi edici ve dinlendirici bir renktir.

 

İlham veren cezbedici ara renkler

Şık, modern ve enerji dolu bir ortam için renk seçimi çok önemlidir. Çünkü seçilen renk ortamı olduğundan daha küçük ve kasvetli veya daha büyük ve enerjik hissettirebilir. Dekorasyonda ara renkler bin bir çeşidi ile oldukça geniş alternatifler sunuyor. Renk seçiminde ne kadar özgür olmak isteseniz de renk uyumuna dikkat etmelisiniz. İster ana ve ara renkler birlikte kullanılsın ister sadece ana veya ara renkler tercih edilsin renklerin insanlar üzerindeki etkileri araştırılarak seçim yapılmalıdır. Turuncu, yeşil, mor ve lacivert ara renklerdir.

Renk kodları, renk çeşitleri, renklerin anlamı.

Bunların da birçok tonu bulunur. Gökkuşağında ana ve ara olmak üzere bu yedi rengi görebilirsiniz. Doğa kırmızı, sarı ve mavinin tonları ile bezenmiştir. Zıt renkler mekana hareketlilik katar. Sarı ve kırmızı ana renkler olmanın yanında aynı zamanda sıcak renkler olarak ta bilinir. Ara renklerden turuncu da sıcak renktir. Sıcak renkler insana canlılık ve enerji verir. Seçim tamamen size kalmış. Zevkinize göre en çarpıcı dekorasyon renklerini kullanarak çılgınlık yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

renkleri.com

Renkler hakkında konuşulacak ne varsa konuşmaya niyetliyiz. Moda tasarım fikirleri, renk paletleri ve aklıma ne gelirse artık...

1 Yorum

  • Bu yazıya 100 üzerinden 251 veriyorum. Yalova merkezden ben . merhaba arkadaşlar siten inan ki mükemmel, facebookta paylaştım 16-08-2017 00:49:34

Yorum Yap