Turkuaz

Turkuaz Rengi Boya

Turkuaz modası hiçbir zaman geçmeyecek olan bir renktir. Mavi ve yeşil rengin karışımından meydana gelmekte olan turkuaz farklı tonları ile en sevilen renkler arasında yer almaktadır. Turkuaz renginin 6 adet renk tonu bulunmaktadır. Turkuaz dünyanın tüm ülkelerinde kullanılmakta olan bir renktir ancak tüm ülkeler arasında Türk rengi olarak bilinmektedir. Turkuaz rengi günümüzde ev dekorasyonu başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmakta ve büyük ilgi görmektedir.

Sakinleştirici bir etkiye sahip olan turkuaz iç açıcı ve huzur verici bir renk tonudur. Bu sebepten dolayı pek çok kişi tarafından yaşam alanının hemen hemen her yerinde kullanılmaktadır.

Turkuaz Rengi Boya

Turkuaz rengi boya pek çok alanda sıklıkla tercih edilmektedir. Ferahlatıcı bir renk tonuna sahip olan turkuaz rengi bebek odası, mutfak, banyo ve pek çok alanda en çok tercih edilen renk tonları arasında yer almaktadır.

Turkuaz rengi boyanın tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri de her renk ile kolay bir şekilde kombin olabilmesidir. Turkuaz ile kombin yapılabilen renklerin en başında beyaz ve pembe renk tonları gelmektedir. Bunun yanı sıra iddaalı bir kombin yapmak istiyorsanız turkuaz rengini sarı renk ile kombin yaparak farklı tasarımlar ve farklı kombinler oluşturabilirsiniz.

Turkuaz rengi boyalar özellikle çini yapımında ve camii renklerinde en çok tercih edilen renklerden biridir.

Turkuaz Renginin Tıptaki Yeri

Tüm renk tonlarının kişiler üzerinde mutlaka etkisi bulunmaktadır. Kişileri ruhsal olarak etkileyen renk tonlarında kimi renkler insanın içini boğarken kimi renkler ise insanları rahatlatarak huzur verir. Bu yüzden tıp dünyasında renklerin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Psikolojik olarak hastalarına destek vermekte olan doktorlar hastalarının yaşam alanında yer almakta olan renklere büyük önem vermektedir.

Turkuaz renginin sakinleştirici ve huzur verici bir özelliği olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Turkuaz renginin sakinleştirici özelliği panik atak hastalar üzerinde büyük etki sağlamaktadır. Özellikle psikoloji üzerine hizmet vermekte olan hastaneler hastaları rahatlatmak ve daha huzur verici bir ortam yaratmak amacı ile duvarları turkuaz tonlarının rengine boyamaktadır.

Turkuaz Modası

Özellikle son yılların moda rengi olarak bilinmekte olan turkuaz içeriğine göre mavimsi ya da yeşilimsi tonlar ile farklılıklar yaratmaktadır. Turkuaz rengi kullanmadan önce kullanmak istediğiniz ortamın durumuna göre renk tonunu belirlemenizde fayda var. Turkuaz rengi kullanarak klasik ya da modern fark etmeksizin her türlü kombini kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Turkuaz modası asla bitmeyecek olan bir modadır ve günden güne de yaygınlaşarak pek çok alanda kullanımı artacak gibi görünüyor. Turkuaz rengi duvar, perde, mobilya, koltuk ve kısacası tüm ev dekorasyonlarında kullanılabilmekte ve kolay bir şekilde kombin yapılabilmektedir. Tüm renk tonlarına uyum sağlamakta olan turkuaz 2018 yılında da en moda renkler arasında.

 

 

Yazar Hakkında

renkleri.com

Renkler hakkında konuşulacak ne varsa konuşmaya niyetliyiz. Moda tasarım fikirleri, renk paletleri ve aklıma ne gelirse artık...

Yorum Yap